Hónap: 2021 november

  • Milyen jótékony hatása van a citromfűnek?

    Az egésségünk megőrzéséért számtalan dolgot tennünk kell, fontos, hogy a vitaminokat folyamatosan pótoljuk. Ebben ma már számtalan vitaminos készítmény, étrend-kiegészítő és gyógynövény a rendelkezésünkre áll, így bőven van miből válogatnunk. 2014-ben például a citromfű nyerte el az év gyógynövénye címet, ami az egyik legrégebben használt gyógynövény. Illata a friss citromra emlékeztet, ezáltal kapta az elnevezését is.

    A citromfű ismert stresszoldó hatásáról, így a gyomoridegességre is kiváló hatást gyakorol, ezen kívül hatásos alvászavarokra, szívpanaszokra. Szabályozza a máj és a pajzsmirigy működését, de még a puffadást is meggátolja. A citromfűből készült tea mindezek mellett ízletes is, nagy segítséget jelent a depresszió kezelésében a rohanó mindennapok során. A növényben polifenolok találhatóak, amelyek antiviláris tulajdonsággal rendelkeznek, ezek elősegítik az ajakherpesz gyógyulását is.

    Milyen hatásai vannak még?

    Az orvosi citromfűnek gyulladáscsökkentő hatása is van, a főzete még a pattanásos bőrfelület kezelésére is meglehetősen alkalmas. Hamar lehúzza a gyulladást, így a pattanások rövidebb idő alatt gyógyulnak.

    A citromfű elsődleges hatóanyagai a citrál és a citronellál illóolajok, amelyek a vírusok és a gombák ellen is ideálisnak bizonyulnak. Éppen ezért a citromfűből készült teák jól jönnek az influenzás megbetegedések fennállása esetén is. Láb-, illetve körömgomba ellen sokaknál bevált módszer például a citromfüves lábfürdő.

    A citromfűnek étvágyjavító hatása is ismert, így a bélpanaszok esetén is javasolt a fogyasztása, ez a benne lévő keserű anyagoknak köszönhető, ami az epetermelést is elősegíti. Továbbá, megszünteti az idegrendszeren alapuló fejfájást, a szervezetre frissítően hat, éppen ezért leginkább nappal célszerű fogyasztani.

  • Mi az a hajtóműolaj és mikor kell alkalmazni?

    A hajtóművek alkatrészének tekinthetjük a hajtóműolajokat is. A hajtóműolajok fő feladata, hogy a kopással szemben megvédjék az alkatrészeket, de azt a hőmennyiséget is elvezetik, ami működés közben létrejön. Továbbá, nagy a szerepük az optimális súrlódási érték elérésében is, ráadásul a váltást is könnyebbé teszik, illetve felelnek a zajszint csökkentéséért. Egyre nagyobb figyelmet kap az összefüggés a hajtóműolajok és a hajtómű egyéb elemei között, gondolhatunk itt például azokra a vezérlőegységekre, amelyek elektronikus elemekkel tűzdeltek. A hajtóműolajok viszkozitásánál alapelvárás, hogy minél kisebb legyen a hőmérsékletfüggőség, ez fontos az élettartam tekintetében is.

    A hajtóműolajat rendszeresen cserélni szükséges

    Hajtóműolaj sokféle kombinációban szerezhető be, alkalmasak ipari berendezések, autók és más gépek csúszó- és gördülési mozgást végző alkatrészeinek a kenéséhez. Az alkatrészek közötti súrlódásból származó hőt eltávolítják. Bizonyos hajtókerekek olyan olajat igényelnek, amelyek védelmet jelentenek a rozsda és az oxidáció ellen, például az alacsony terhelésűeknek is ilyenre van szükségük. A magasabb viszkozitásúakról azt érdemes megjegyezni, hogy kiválóan védik a fogaskerekeket és a kenőanyagokat egyenletesen adják át. Ezek a típusú hajtóműolajok erősen kénszagúak, amit a bennük lévő adalékanyagok okoznak, viszont ezek megteremtik a maximális nyomásvédelmet. A hajtóműolajok GL minősítés szerint több csoportba vannak besorolva, a kiválasztásuknál a gyártó előírásait figyelembe kell venni. A fejlett hajtóművekhez a GL- 4 olajok a legideálisabbak, de ma már a legtöbb járműhöz szintetikus hajtóműolajokat alkalmaznak.

    Mikor kell hajtóműolajat cserélni?

    Hajtóműolajat rendszeres jelleggel szükséges cserélni, az elöregedett már nem képes ellátni a feladatát. Az 50 ezer kilométer megtétele után szokták javasolni, de az egész függ a használati szokásoktól, valamint a gépjármű életkorától. Célszerű még akkor elvégeztetni a cserét, amikor még nincsenek az olaj elöregedésére utaló jelek, ellenkező esetben a magas javítási költségek elkerülhetetlenek. Ilyen jel lehet például, ha a sebességváltások nem könnyűek és többször zajjal járnak.

  • Milyen mesekönyveket vegyünk a gyerekeknek?

    Az olvasás már egészen kis kortól meghatározó, fontos, hogy a szülők már csecsemő kortól kezdve olvassanak meséket a kicsiknek. Az olvasásnak, felolvasásnak számos pozitív hatása van a fejlődésre nézve. A kezdetekben a könyvek csupán színes és tömör dolgot jelentenek a legkisebbek számára, amelyeket előszeretettel rágcsálnak is, de az idő előrehaladtával kitüntetett tárggyá válnak. A mesehallgatás során el lehet sajátítani a beszédértést, ami elősegíti a későbbiekben a jó szövegértést, így a tanulmányok is eredményesebbek lehetnek. A mesék felolvasása azt is elősegíti, hogy a gyermek könnyebben megtanuljon olvasni. Az első 4 év nagyon fontos a gyermekeknél, ugyanis a tanulási képességek 50%-a ez idő alatt fejlődik ki. Továbbá, a mesék által az értékrendjük is kialakul, jobban tudják majd értelmezni a világot, fejlődik a fantáziájuk. A könyvek tehát nevezhetőek olyan kulcsnak is, amellyel kinyithatjuk azt az ajtót, ami a világ szépségeit és szabályait mutatja meg.

    A mesék felolvasása egészen kis kortól fontos.

    Mikor és mennyit olvassunk a kicsiknek?

    Az egyszerűbb, színes könyveket, amelyek képeket is tartalmaznak, elsősorban 2 évesekkel nézegessünk. Az effajta könyveken vagy egyáltalán nincs, vagy kevés szöveg van. Az ilyen könyveknek köszönhetően a kicsi könnyebben fedez fel új dolgokat és a nyelvfejlődés is pozitív irányba terelődik. 2 és 4 éves kor között már rövidebb meséket is felolvashatunk, de tényleg ne hosszabbakra essen a választásunk, mert a gyermek figyelme ilyenkor még nem hosszú terjedelmű. 4-5 éves korban lesznek igazán népszerűek a mesék a kicsiknek, ilyenkor szemmel láthatóan nagy érdeklődést mutatnak, és képesek ötvözni a fantáziát a valósággal, valamint azonosulni a mesehőssel. 5-7 évesek már a bonyolultabb történeteket is könnyen megértik, de a klasszikus mesekönyvekkel nem lőhetünk mellé, ezeket többnyire a legtöbb korosztály kedveli, legyen szó állatmeséről, tündérmeséről, népmeséről.

    A technológia rohamos fejlődésének köszönhetően ma már számos eszközről olvashatunk könyveket, például okostelefonról és tabletről is, de ennek ellenére még mindig óriási szerepük és értékük van a papír alapú könyveknek, így a könyvnyomtatás még napjainkban is meghatározó.