Hónap: 2020 június

  • Ismerjük meg a jobb agyféltekés rajzolást!

    Sokan hallottak és olvastak már arról, hogy rengeteg helyen lehet jelentkezni jobb agyféltekés rajztanfolyamokra. Ezeken az órákon bizony azok is remek portrékat alkothatnak, akik eddig csak pálcikaembereket voltak képesek megrajzolni. A bejegyzésünkben most eláruljuk, hogy mi ennek a titka!

    Az agyunk az, ami irányítja a testünket, gondolkodásunkat és koordinálja a mozgásunkat is.

    Az agy segítségével tudunk reagálni a környezetünkben bekövetkezett változásokra, szinte másodpercek töredéke alatt. Majd rendszerezzük a tapasztalatokat és levonjuk a következtetéseket. Ezek a dolgok vannak segítésünkre a döntéseink meghozatalában is. Tehát a testünk ezen szerve rendkívül bonyolult műveletekre képes, még talán olyanokra is, amelyeket még tudományos oldalról sem fedeztek fel.

    Mindenesetre egy kis odafigyeléssel, tanulással ki lehet használni az agyunkban rejlő lehetőségeket. Ebből adódik, hogy például a profi mestermű nem feltétlen a tehetségen múlik.

    Mi a lényege a jobb agyféltekés rajztanfolyamoknak?

    Tévedés, ha azt gondoljuk, hogy itt rajzolni tanulunk meg, a módszer leginkább a látásmódunkra van a legnagyobb hatással. Elsajátíthatjuk, hogy a fejünkben minek kell történnie, mire figyeljünk és koncentráljunk az adott pillanatban.

    Vegyünk egy példát!

    Ha egy tárgynak meghatározó szerepe van az életünkben, azt minden oldalról megvizsgáltuk már, ezért minden bizonnyal elég jól ismerjük külalakra. A jobb agyféltekés rajzolásnak is ez a lényege, hogy a nézőpontunkat folyamatosan váltogassuk, így valósághűen leszünk képesek az ábrázolásra. Ezáltal még a legapróbb részletet is észre vesszük majd, amire azt hinnénk, hogy alapesetben nem vagyunk képesek.

    A jobb agyféltekés rajzolás azt a látásmódot teszi lehetővé, hogy egy képen több ábrát is érzékel az agyunk. Ha képesek vagyunk ennyire sokoldalúan látni a dolgokat, akkor lényegesen részletesebben jelenítjük majd meg a papíron is. Ebből adódik, hogy a nézőpontunkat mindig váltogatnunk szükséges alkotás közben.

    Az agyunk a tanfolyam során elemezni fogja azokat a részleteket is, amelyek értelmetlennek tűnnek, így ezek is rá fognak kerülni a papírra.

    Olvassa el egy korábbi bejegyzésünket is, amelyből megtudhatja, hogy milyen napjainkban egy modern könyvespolc.

  • Miért főzzünk cserépedényben?

    Manapság már rengeteg féle bevonatú edényben főzhetünk különféle ételeket, amelyek garantáltan megkönnyítik a háziasszonyok dolgát. A cseréptál sok háztartásban rendkívül közkedvelt, sűrűn kerül elő a vasárnapi ebéd elkészítéséhez, illetve akkor is, ha egy család vendégeket vár egy finom lakomára. Az edényt már évezredekkel ezelőtt feltalálták és alkalmazták, többek között a görögök, egyiptomiak és a rómaiak is egyaránt rendszeresen használták és nem csak kizárólag főzés céljából, hanem tároltak is benne. A 80-as években a pataki és a római tálnál is felkapottabb volt a cserépedény. A konyhafelszereléseket értékesítő boltokban mai napig megvásárolhatjuk az edényt és élvezhetjük a benne elkészített ételek mennyei ízvilágát.

    Miért előnyös megoldás a cserépedény?

    Az alapanyagokból, illetve a különféle összetevőkből származó vitaminforrásokat garantáltan megtartja a cserépedény. Az ételek nem lesznek zsírosak vagy csak csekély mértékben, tehát a fogyókúrázóknak is kiváló választásnak bizonyul. Sütni és főzni egyaránt lehet benne, szinte bármilyen ételt elkészíthetünk a segítségével.

    Használhatjuk levesek, egytálételek, sültek, köretek, édességek elkészítésére, de még akár kenyérsütésre is. A húsok meglehetősen omlóssá válnak majd, nem kell attól tartanunk például, hogy egy öregebb marhahús rágós marad.

    A cserépedény áztassuk egy fél órára vízbe, mielőtt használjuk, az első alkalommal érdemes ezt másfél órán keresztül megtennünk. A lényege a folyamatnak, hogy a cserép kellően megszívja magát, ezáltal kívül és belül is megindul a gőzképződés és minden tökéletesen megpuhul. A zárt belső tér pedig gondoskodik róla, hogy az aromák és a fűszerek tartsák meg magukat az adott ételben. A rés, ami a tálon megfigyelhető, azért szükséges, hogy ne alakuljon ki nyomás. Ha az edényből a nedvesség elpárolog, beindul a sütés folyamat, így készíthetünk ropogós, ugyanakkor omlós húsételeket.