Hónap: 2020 július

  • Miért jó a textil szatyor?

    A környezetünk megóvása érdekében számtalan dolgot tehetünk, például a bolti műanyag szatyrokat kiválthatjuk textil szatyrokra. Az üzletek nagy részében még mindig jelentős számban helyeznek ki műanyag zacskókat, a pékáruknál, zöldséges szektorban és a hentes pultban is többnyire nejlonba csomagolják a termékeket. De ma már erre a célra kifejezetten kaphatóak olyan anyagból készült tasakok, amelyeket magunkkal vihetünk, amikor vásárolni megyünk és természetesen ezek nem szennyezik a környezetünket.

    A bevásárláshoz célszerű textil szatyrot vinnünk.

     

    A számítások alapján nagyjából több, mint 5000 milliárd műanyag szemét szennyezi az óceánok vizét, amelynek nagy hányada műanyag szatyor. Azért ártalmasak, mert apró darabokra, tehát mikroműanyagokra aprózódnak szét, majd bekerülnek a vízbe és egyben az élelmiszerekbe is. Éppen ezért országszerte törekednek arra, hogy visszaszorítsák használatukat, ennek érdekében törvényjavaslatokat is hoznak a döntéshozók, valamint díjkötelessé teszik őket.

    Jó megoldás, ha textil szatyrokat használunk…

    A textil szatyrok strapabíróak és masszívak, nem szakadnak ki olyan könnyen, mint a műanyag zacskók. A tisztításuk sem bonyolult, egyszerűen csak be kell dobnunk a mosógépbe. Napjainkban már számtalan textil szatyor közül válogathatunk, színben és méretben is bármilyet beszerezhetünk. Választhatunk akár egyszínűt vagy mintásat, de a viccesebb félékből sincs hiány. A textil szatyrok egészen kicsire összehajthatóak, így nem foglalnak el sok helyet a táskánkban.

    A vásárlásokat minden alkalommal célszerű megtervezni, listát írni és ellenőrizni, hogy a textil táska is kéznél van-e. Nagyobb bevásárláshoz több darab is legyen nálunk, hogy még véletlenül se kelljen műanyagot vásárolnunk.

    Egy kis szervezéssel és a tudatos gondolkodással könnyű megszervezni a folyamatot, ráadásul ezzel nagyban hozzájárulunk a hulladékcsökkentéshez.

  • Végre itt a bográcsszezon!

    Végre itt a nyár, ami a bográcsozás és a kerti partik időszaka is egyben. Egy bográcsparti felejthetetlen élményt nyújt és garantáltan összehozza a társaságot, családtagokat. A bográcsban főtt ételek különlegesek és maga a főzés élménye is teljesen más. Bográcsban jellemzően azok a férfiak is szeretnek főzni, akik alapesetben nem.

    A bográcsozás összehozza a társaságot.

     

    A bogrács az egyik legrégebbinek mondható főzőedényünk, amelyet már sok ezer évvel ezelőtt is használtak a vándorló törzsek. Több elnevezése is ismert az edénynek, leginkább az alföldön hívják bográcsnak, Debrecenben vasfazéknak és a Dunántúlon üstnek. A bográcsok formára különbözőek lehetnek, ami közös bennük, hogy mindegyiknek van fogantyúja, hiszen ennek a segítségével akaszthatóak a tűz fölé vagy az állványra. A lapos fenekűeket még a tűzhelyre is gond nélkül fel lehet tenni.

    Milyen bogrács típusokat különböztethetünk meg?

    Lényegében két fajta bográcsot különböztethetünk meg. Van a gulyásfőző, ez a fenti részén szélesebb és van a halfőző, ami pedig alul válik nagyobbá. Az elnevezések természetesen nem azt jelentik, hogy kizárólag ez a kétféle étel készíthető el bennük, vagyis bármit megfőzhetünk. A gömbölyűbb típusúakban célszerű inkább a levesesebb ételeket elkészíteni, a lapos aljúakban pedig azokat, amelyeknek nem gond, ha egy kissé odapörkölődnek.

    Bográcsot bármilyen nagy bevásárlóközpontból vagy barkácsboltból beszerezhetünk, de akár online is megrendelhetjük. Napjainkban már pár ezer forintért is vehetünk bográcsot, de nyilvánvaló, hogy a drágábbak jobb minőségűek. A rézbogrács megközelítőleg 12 ezer forint körül mozog.  Az edény méretét is vegyük figyelembe, amennyiben csak szűk családi körben fogjuk használni, úgy elegendő a kisebb, nagyobb társaság esetében ideálisabb a 13 literes.

    Bármilyen magyaros fogás elkészíthető a bográcsban, legyen szó pörköltről, gulyásról, paprikás krumpliról, halászléről vagy mondjuk lecsóról. Arra viszont számítsunk, hogy a szabad tűzön készült ételek főzési ideje hosszabb.